Träningshelg 17-19 januari 2025

Träningshelg 17-19 januari 2025  på Dressyrgården.

Kom och inspireras av dressyr och träna för dressyrtränaren och -domaren Catrin Henriksson, årets tränare 2022, på Dressyrgårdens vackra anläggning.
Alla raser, ponny/häst, alla nivåer, alla ryttaråldrar välkomna att deltaga!

Välj att träna en, två eller tre dagar.

Rid traditionell dressyrlektion eller programträna. (Om du skall programträna rider du ditt program först, blir bedömd som på tävling och därefter får hjälp med vad som behöver förbättras.)
45 minuter per ekipage.

Under helgen finns även möjlighet att rida Pay & Ride och på så vis vara med i Dressyrgården Vintercup Online 2024/2025. Genom att rida din ritt IRL på Dressyrgården kan du deltaga i Nyårsdressyren Online – som avslutas 31 januari 2025. Rid valfritt program. Du blir bedömd som på tävling och efter avslutat ritt får du protokoll med skriftlig feedback med tips på vad som behövs förbättras. Deltagarrosett till alla som erhåller 60% eller mer. Även i år finns det en sponsorpott. Varje ritt oavsett resultat ger en möjlighet att vara med och ”vinna” något – läs mer om Vintercupen i länken ovan.

Träningen sker inomhus på sand/klenflis 20×60 m.
Framridning i ridhuset eller om vädret tillåter utomhus på sand/klenflis 26×66 m.
Longering endast i longervolt.

600 kr/lektion och ekipage
300 kr/Pay & Ride start
450 kr/person Temakväll med tvårätters middag

Dressyrgården bjuder på fika lördag och söndag.

På lördag kväll är det Temakväll med middag. I egenskap av dressyr- och överdomare berättar Catrin Henriksson om uppdateringar och ändringar i Svenska Ridsportsförbundets Tävlingsreglemente för dressyr, TR II.
Vi äter gemensam tvårätters middag i samband med föreläsningen. Läs mer om Temakvällen – klicka här!

På söndag finns det möjlighet att äta gemensam lunch.

Uppstallning och övernattning finns i mån av plats.

Anmäl via sms till Catrin 0707-592310. Ange vid anmälan eventuella önskemål gällande fika/mat pga allergi/vegetarian.

Anmälda ekipage/önskemål tider:
Catrins anteckningar…

Anmälda ekipage/preliminära tider fredag 17 januari:
14.00 Lekt 45 Evelina Lundkvist – Junior
17.15 Lekt 45 Moa Gustafsson – Norrhults Rebelle

Anmälda ekipage/önskemål tider lördag 18 januari:
14.00 Lekt 45 Anneli Olsson – Navona
15.00 Lekt 45 Linda Jakobsson – Gevalia (Box 2 ridhus och logi stuga)
17.30 Samling Temakväll med middag
ca 21.00 Avslut

Anmälda ekipage/önskemål tider söndag 19 januari:
10.00 Pay & Ride Lätt C:2 Ines Stagen- Fiddeli
10.15 Paus
10.45 Lekt 45 Linda Jakobsson – Gevalia
12.00 Lekt 45 Evelina Lundkvist – Junior
13.00 Lunch

Anmälda temakväll med middag:
Blir spansk paella 🥘 med kyckling och kräftor samt smarrig efterrätt!
Catrin Henriksson 😉
Nicole Svensson
Linda Jakobsson
Benthe Lindblom
Anna Rimskog

Länk till Ryttarmeddelande och Startlista/Träningstider kommer här!

Allt deltagande sker på egen risk – läs Regler och villkor Dressyrgården

Välkomna!
Dressyrgården
Catrin Henriksson
0707-592310
WWW.DRESSYR.COM